Hakates endale sobivat kummutit otsima, võib lai valik esmapilgul silme eest kirjuks lüüa. Valida saab erineva välimuse, stiili aga ka materjali vahel: kummutid puidust, vineerist, metallist jne. Hoolimata laiast valikust, on kindel minek täispuidust kummut. Puit on soe ning põneva tekstuuriga, mis teeb iga mööblieseme kordumatuks. Lisaks on täispuit kummut ka vastupidav ja tervislik.
Eelmainitu tähendab, et puidust kummutid on turvaline ja kindel valik, sest täispuidust kummut on kvaliteetne ning pikaajaline lisand igasse koju. Reeglina on puidust kummut küll kallim, ent ka siin on hinnaerinevused, mis sõltuvad valitud puidust.
Võrreldes teiste puiduliikidega on männipuidust kummut küll odavam, ja seega ka levinud ja kvaliteetne valik. Põhjuseks, et männipuidust kummut kannatab üsna hästi niiskustingimuste vaheldumist ja seega ka lõheneb vähe. Samas tasub hoida silma peal, milline täispuit kummut osta ning ka kust kohast.
Jõudes aga nüüd valikuni, millele tuleks tähelepanu pöörata?
Kui valikus on kummutid täispuidust, tuleb uurida ka seda, mil moel on mööbel viimistletud: kas seda on lakitud, peitsitud, õlitatud või hoopis töötlemata jäetud. Nii värv kui ka sobiv viimistlusvahend toimivad lisakihtidena, mis garanteerivad, et puidust kummutid saavad kaitse võimalike kahjurite ja muude probleemide eest, hoides seega nii kummuti välimust kui ka pikendades kummuti eluiga.
Niiskusetase ei tohiks olla rohkem kui 8-12%. Juhul kui niiskusetase on sellest kõrgem, on olemas oht, et puit ei olnud enne mööbli tegemist korralikult kuivatatud. Liiga niiske puit kuivab aga edasi, mis toob kaasa puidu koorumise ja lõhenemise, rääkimata sellest, et korralikult kuivatatud puidust tehtud mööbel on ka tugevam. Mingil määral on pragude teke normaalne, aga niiske puidu korral on neid liialt palju ja see võib kaasa tuua mööbli välimuse lõpliku rikkumise.
Puidust kummut on lisaks ilusale välimusele ka vastupidav. Lükka ja suru veidike kummutit, veendudes selles, et kummut ei krigise ega kriuksu. Muidugi peaksid sa ka sahtleid välja tõmbama, et kontrollida, kui sujuvalt need jooksevad ja uksi avama. Kõik sahtlid ja uksed peaksid täiuslikult oma kohtadele sobima, ilma väljaulatuvate osadeta. Kontrolli ka seda, kui kvaliteetselt on kummuti osad omavahel ühendatud. Kui ühendused logisevad, võib tekkida oht, et kummut laguneb üsna varsti lihtsalt ära.
Jälgi puidu kvaliteeti. Puidusüü peaks jooksma kõik ühes suunas ning kummuti sümmeetrilistel osadel peaks olema ka sümmeetriline puidusüü. Kuskil ei tohiks olla ka plekke või ebaühtlust.
Ja muidugi tuleb vaadata, et kummut muu mööbliga sobib. Kui muus sisekujunduses on läbivalt kasutatud klaasi ja metalli, ei pruugi kummutid puidust sobida ning kui kasutatud on heledaid toone, ei pruugi tumeda värviga kummut olla sobivaim valik. Samas võib aga see lisada teatud särtsu tervesse ruumi.
Kummutid täispuidust on kõige tugevam, kõige ilusam aga ka kõige kallim valik. Kvaliteetne kummut teenib sind aga aastakümneid, kui isegi mitte rohkem.